Koncerty v Praze  >  Koncerty Praha

VZDáLENý ZVUK (DER FERNE KLANG)- Praha

20.03.2022

19:00

Státní opera PrahaPopis kulturní akce VZDáLENý ZVUK (DER FERNE KLANG)- Praha

Láska, která padla za oběť tvůrčí posedlosti, a tragický osud dívky, jež se kvůli bídné rodinné situaci stane prostitutkou, to jsou klíčová témata pozdně romantické opery Der ferne Klang (Vzdálený zvuk), takřka freudovské studie o chimerickém tvůrčím ideálu a degradaci ženy v bezcitném a lhostejném světě. Na začátku opery opustí skladatel Fritz, stravován posedlostí po hudebním motivu, dokonalém „vzdáleném zvuku“, jenž ho má proslavit, svou milou Gretu. Ta chce spáchat sebevraždu, ale mystická příroda ji před smrtí zachrání. Po deseti letech se s Gretou setkáváme jako se slavnou kurtizánou v Benátkách. Je zde i Fritz a po zjištění její profese ji odvrhne podruhé. Po dalších pěti letech je Grete svědkem premiéry první Fritzovy opery a pochopí, že Fritz svůj „vzdálený zvuk“ stále hledá. Oba dávní milenci se opět setkávají a Fritz konečně slyší svůj „zvuk“. Ale pro oba je už pozdě a Fritz umírá v Gretině náručí.

Po předlouhé době se v posledních dvou desetiletích dostává Schrekerově hudbě opět pozornosti – díky partiturám, jejichž struktura připomíná techniku filmového střihu, díky fascinující oscilaci mezi tradiční harmonií a atonálností, díky originálním výrazovým dimenzím. To vše dnes staví Schrekera do stejné řady s Gustavem Mahlerem.

O české premiéře Vzdáleného zvuku jednal Franz Schreker se šéfem opery Národního divadla Karlem Kovařovicem, ten ale od podepsání smlouvy nakonec z nejasných důvodů odstoupil. Díla se ujal Schrekerův přítel, tehdejší šéf opery Nového německého divadla Alexander Zemlinsky, a operu s úspěchem uvedl 1. 5. 1920. Do Prahy se mysteriózní příběh o tom, co leží na dosah naší ruky a přesto mimo nás, vrací po 101 letech.

Nastudování - v němčině, české, anglické titulky

Premiéra 20. března 2022 ve Státní opeře

Cena:0,-


PRODEJ VSTUPENEK VZDáLENý ZVUK (DER FERNE KLANG)- Praha -Státní opera Praha prodej vstupenek Ticketstream

KOUPIT VSTUPENKY


ULOŽIT SI TUTO AKCI

VZDáLENý ZVUK (DER FERNE KLANG)- Praha -Státní opera Praha

Zaslat odkaz na kulturní akci VZDáLENý ZVUK (DER FERNE KLANG)- Praha -Státní opera Praha na mail:
Váš e-mail:
E-mail příjemce:
Předmět:
Zpráva:

Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři?